If you experience an error at checkout using a discount code, please contact us at shop@thetrustees.org

SHOP ONLINE & PICK-UP IN-PERSON AT

The Appleton Farm Store

Shop Trustees-grown produce and meat, our own fresh baked breads & pastries, and a curated selection of the highest-quality, locally sourced products.


SHOP ONLINE, PICK UP IN PERSON!

Place your order online and pick up in person: Select "Pick-Up" as the delivery method at checkout. Your order will be ready for pick-up at The Appleton Farm Store. You will receive an email or text when your order is ready for pick-up. Be sure to place your order 2hrs before close if you would like same-day pickup.

Please Note: We currently do not ship food products from the Appleton Farm Store. Our staff is available to help you purchase on-site during our normal hours of operation.


The Appleton Farm Store
227 County Road, Ipswich, MA

Hours of Operation
Tuesday - Friday: 11AM - 6PM
Saturday & Sunday: 10AM - 4PM

Holiday Hours
New Year's Eve: 10AM - 4PM
*Closed New Year's Day*

Contact
Farmstore Phone: 978.356.3825
Email: szarimba@thetrustees.org

Collection: Appleton Farm Store

For quick shopping, use the search function at the top of the page to find specific food items.

311 products
  • Coffee Milk (Mapleline Farm)
    Regular price
    from $1.45
    Sale price
    from $1.45
    Regular price
    $1.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Creamline Milk, Non-Homogenized (Ronnybrook Farm)
    Regular price
    $5.65
    Sale price
    $5.65
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Whole Milk (Ronnybrook Farm)
    Regular price
    $5.65
    Sale price
    $5.65
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Half & Half (Ronnybrook Farm)
    Regular price
    $4.75
    Sale price
    $4.75
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Creamline Chocolate Milk, Non-Homogenized (Ronnybrook Farm)
    Regular price
    from $2.25
    Sale price
    from $2.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Grass-fed Milk (Maple Hill Creamery)
    Regular price
    $8.95
    Sale price
    $8.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Yogurt, Organic (Sidehill Farm)
    Regular price
    $5.95
    Sale price
    $5.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Yogurt, Organic (Brandmoore Farm)
    Regular price
    $9.50
    Sale price
    $9.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Labneh, Organic (Brandmoore Farm)
    Regular price
    $8.25
    Sale price
    $8.25
    Regular price
    $9.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Greek Yogurt (Green Mountain Creamery)
    Regular price
    $7.25
    Sale price
    $7.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Yogurt, Sheep Milk (Old Chatham Creamery)
    Regular price
    $7.50
    Sale price
    $7.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Vegan Yogurt (Cocojune)
    Regular price
    $2.95
    Sale price
    $2.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Butter, Cultured (Vermont Creamery)
    Regular price
    $4.95
    Sale price
    $4.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Butter (Casco Bay Creamery)
    Regular price
    from $5.50
    Sale price
    from $5.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Butter, Cultured with Sea Salt (Arethusa Farm)
    Regular price
    $10.95
    Sale price
    $10.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ariel's Honey Infusions
    Regular price
    from $9.95
    Sale price
    from $9.95
    Regular price
    $11.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Almond Butter (Beckah's Bangin' Butter)
    Regular price
    from $10.95
    Sale price
    from $10.95
    Regular price
    $11.50
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jams & Jelly from Carolyn's Farm Kitchen
    Regular price
    $10.95
    Sale price
    $10.95
    Regular price
    $10.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Baking Mixes from Carolyn's Farm Kitchen
    Regular price
    $8.50
    Sale price
    $8.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jams & Jellies (Maine Homestead)
    Regular price
    $7.95
    Sale price
    $7.95
    Regular price
    $7.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jams & Jellies (Bonnie's Jams)
    Regular price
    $9.50
    Sale price
    $9.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pickles & Pickled Vegetables (Maine Homestead)
    Regular price
    $9.95
    Sale price
    $9.95
    Regular price
    $9.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Olive Oil, Extra Virgin (Dancing Goat Foods)
    Regular price
    from $14.95
    Sale price
    from $14.95
    Regular price
    $14.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Root Beer (Maine Root)
    Regular price
    $2.00
    Sale price
    $2.00
    Regular price
    $2.25
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bottled water
    Regular price
    from $1.00
    Sale price
    from $1.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out